„CLUJ: O parte a tineretului clujean, muncitori, studenți și elevi, dar și numeroși olteni de vârstă medie demonstrează zi de zi în parcul din Piața Libertății în semn de solidaritate cu «golanii» revoluționari din zona Universității din Capitală. La orele 16 de regulă se țin zilnic cuvântări și îndemnuri la luptă împotriva comunismului, a structurilor lui moștenite și conservate cu sârg de actualul guvern. Demonstranții desfășoară pancarte pe care scrie: «Nu vrem comunism», «Nu vrem democrație made in URSS», «Ieri în Timișoara, azi în toată țara», «Fără securiști și activiști la conducere» etc. Între aceste pancarte se află și una de dimensiuni mai mari pe care scrie «Zona liberă de comunism». Discutând, zilele trecute, cu studenții demonstranți Horia Rusu, Septimiu Blagu, Antonel Miron și Adrian Chihaia, ei mi-au declarat hotărârea fermă a tuturor celor ce se adună zilnic în piață sau manifestează pașnic pe bulevardele din Cluj, de a lupta pentru adoptarea și a punctului 8 din Proclamația de la Timișoara în Legea electorală, găsind că prevederea este absolut necesară în actuala situație, când o serie de instituții comuniste sunt revigorate și, mai ales, când într-o serie de posturi de conducere din aparatul de stat și administrativ, în cel economic, inclusiv în guvern sunt promovați și menținuți în funcție foști activiști de partid, părtași și răspunzători de dezastrul economic și social în care a fost adusă țara în ultimii 25 de ani, până la căderea dictaturii ceaușiste.

Virgil Lazăr

GALAȚI: La lumina făcliilor, cântând la chitară și punându-și în piept etichete «golan filiala Galați», lângă Teatrul de Stat, studenți, muncitori și intelectuali din orașul de pe malul Dunării au creat o nouă zonă liberă de comunism. Dl. Vlad Vasiliu, directorul teatrului, cu care am stat de vorbă la telefon, ne-a comunicat că manifestația a început pe data de 3 mai în jurul orelor 18,30 în fața consiliului C.P.U.N. și a primăriei județene. Singurul lucru cu care domnia sa s-a declarat a nu fi de acord este mențiunea «filiala Galați», întrucât epitetul de golan ar trebui, în contextul în care a fost inițial rostit, să aparțină tuturor românilor. La manifestație participă un număr de 200 de oameni, într-un perimetru împrejmuit cu o panglică, în care nu au ce căuta nici un fel de sentimente vindicative.

Ștefan Niculescu Maierˮ.

Sursa: „România liberă”, 5 mai 1990, p. 2.

[Vlad Mihăilă]