În anul 1986 au fost stabilite mai multe manifestări științifice studențești naționale. Unele dintre ele se înscriau în Conferința Națională a Cercurilor științifce studențești (ediția a XVIII-a) și erau pe diferite domenii, iar alte două erau concursuri: Concursul studențesc de creație științifică și tehnică și Concursul profesional-științific studențesc. Fiecare eveniment avea o instituție de învățământ superior în rol de organizator, o perioadă de desfășurare și un număr maximum de participanți. Iată calendarul manifestărilor științifice studențești naționale în anul 1986:

1. Conferința Națională a Cercurilor științifice studențești (ediția a XVIII-a)

– tehnic-mecanic – organizator Institutul Politehnic București, 6-8 noiembrie, 300 de participanți

– economic – organizator Universitatea Craiova, 6-8 noiembrie, 300 de participanți

– artistic – organizator IAP Cluj-Napoca, 6-8 noiembrie, 60 de participanți

– tehnic-electric – organizator Institutul Politehnic Cluj-Napoca, 13-15 noiembrie, 250 de participanți

– agronomic – organizator Institutul Agronomic Timișoara, 13-15 noiembrie, 250 de participanți

– universitar-științe exacte – organizator Universitatea București, 13-15 noiembrie, 250 de participanți

– tehnic-construcții – organizator Institutul Politehnic Iași, 20-22 noiembrie, 200 de participanți

– medical – organizator IMF București, 20-22 noiembrie, 200 de participanți

– tehnic-chimie – organizator Institutul Politehnic Timișoara, 20-22 noiembrie, 200 de participanți

– tehnic-mine, petrol, geologie – organizator IPG Ploiești, 20-22 noiembrie, 150 de participanți

– universitar-științe umaniste – organizator Universitatea Iași, 20-22 noiembrie, 300 de participanți

2. Concursul studențesc de creație științifică și tehnică

– organizator I. P. Cluj-Napoca, 4-6 decembrie, 200 de participanți

3. Concursul profesional-științific studențesc

– matematică – organizator Universitatea Timișoara, 4-6 aprilie, 200 de participanți

– fizică – organizator Universitatea București, 9-11 mai, 200 de participanți – chimie – organizator Institutul Politehnic București, 18-20 aprilie, 200 de participanți

– mecanică – organizator Institutul Politehnic Iași, 25-27 aprilie, 150 de participanți – rezistența materialelor – organizator Institutul de Construcții București, 11-13 aprilie, 100 de participanți

– electrotehnică – organizator Institutul Politehnic Cluj-Napoca, 18-20 aprilie, 60 de participanți

– termotehnică – organizator Universitatea Brașov, 11-13 aprilie, 60 de participanți

– mecanica fluidelor – organizator Institutul de Petrol și Gaze Ploiești, 9-11 mai, 60 de participanți.

Din programul anterior de evenimente trebuie remarcate pe cele care aveau un profil tehnic și care erau majoritare. Cele mai multe evenimente erau desfășurate în prima parte a anului universitar, adică în lunile noiembrie-decembrie, în timp ce altele erau stabilite pentru lunile aprilie-mai.

Desigur, fiecare eveniment avea propriul regulament de funcționare. De exemplu, Concursul Facultăților de Fizică dotat cu Cupa „Dragomir Hurmuzescu”, desfășurat în perioada 9-11 mai 1986, în București, sub organizarea Facultății de Fizică a Universității din București (pe Platforma Măgurele), era „o întrecere profesional-sportivă a studenților din acest profil, înscriindu-se în ciclul larg al manifestărilor din cadrul Festivalului național al muncii și creației «Cântarea României», precum și a marii competiții sportive naționale «Daciada»”.

Concursul era împărțit în două domenii (profesional-științific și sportiv) și era deschis tuturor studenților de la forma de învățământ zi, inclusiv străini.

Delegația fiecărei facultăți era formată din 45 de participanți, după cum urmează:

1) cercetare științifică – 5 studenți și 1-2 cadre didactice de specialitate;

2) 35 de studenți pentru întrecerile sportive, plus două cadre didactice de specialitate.

3) 1 delegat ASC.

 

Concursul profesional-științific era reglementat prin adresa comună a Consiliului UASCR și a Ministerului Educației și Învățământului nr. 25075/13.I.1984 și Regulamentul de desfășurare a manifestărilor științifice studențești, Concursul se desfășura sub forma unei sesiuni de comunicări științifice cu profil de fizică, la care fiecare facultate prezenta câte cinci comunicări selecționate în cadrul sesiunilor cercurilor științifice studențești.

Biroul sesiunii de comunicări științifice se constituia din cadrele didactice reprezentante ale fiecărei facultăți. Până la data de 30 aprilie 1986, fiecare facultate trimitea organizatorului lista cu cele cinci comunicări ce urmau a fi prezentate, cuprinzând titlul, autorul și conducătorul științific.

Întrecerile sportive se desfășurau la următoarele sporturi: atletism, baschet fete, volei băieți, fotbal și tenis de câmp. Dintre sporturile menționate, ultimul a fost ales de facultatea organizatoare, celelalte erau impuse la nivel național. În general se concura în sistem turneu, dar la atletism erau prevăzute probe precum la băieți – 100 m plat, 1000 m, săritură în lungime, iar la fete – 100 m plat, 500 m, săritură în lungime.

Arbitrajele întrecerilor erau asigurate de facultatea organizatoare, cu sprijinul catedrei de educație fizică a Universității și a Consiliului Municipal pentru Educație Fizică și Sport, cu arbitrii calificați.

La sesiunea de comunicări științifice premiile erau acordate în bani, în conformitate cu instrucțiunile în vigoare ale Consiliului UASCR – 3 premii: I, II și III și 3 mențiuni, precum și diplome, asigurate de Consiliul UASCR. Pentru câștigătorii întrecerilor sportive au fost acordate diplome și premii în obiecte, în conformitate cu instrucțiunile în vigoare.

Cazarea studenților era gratuită în căminele studențești, fiind asigurată de facultatea organizatoare. Transportul participanților era asigurat de către consiliile UASCR din centrele universitare participante, mesele, diplomele și premiile se asigurau de către Consiliul UASCR și Consiliul UASC din Centrul Universitar București. 

Clasamentul și punctajul întrecerii profesionale și sportive era bine reglementat. La întrecerile profesional-științifice clasamentul se stabilea după următorul punctaj: locul I – 10 puncte, locul II – 8 puncte, locul III – 6 puncte, 3 mențiuni a câte 4 puncte. La întrecerile sportive, în funcție de ramura sportivă se oferea un punctaj. Clasamentul general al întrecerilor sportive se obținea prin însumarea punctelor strânse de către fiecare delegație de Centru Universitar la cele cinci discipline sportive la care s-au organizat întreceri.

Clasamentul final al întrecerii profesional-științifice și sportive a facultăților de fizică se întocmea prin adunarea punctelor obținute la întrecerile profesional-științifice și sportive.

Surse: Arhiva Universității din București, dosar Concursuri studențești 1986, Fototeca Digitală a Muzeului Universității din București (FDMUB), https://muzeu.unibuc.ro/ro/fototeca-digitala-a-muzeului-universitatii-din-bucuresti-fdmub/ .